Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť forum ogolnomilitarneť Układy optyczne w wykorzystaniu militarnym - prośba o pomoc
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Układy optyczne w wykorzystaniu militarnym - prośba o pomoc
PostWysłany: Czw Kwi 08, 2010 2:11 pm Odpowiedz z cytatem
nietutejszy
szeregowy
szeregowy
 
Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 1




Witajcie!
Jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie. Nie jestem bezpośrednio związany z pasją militarną, ale piszę do Was z gorącą prośbą o pomoc.

Do rzeczy. Moim zamiłowaniem jest astronomia amatorska. Przygotowuję prelekcję na temat powiązań sprzętu obserwacyjnego z militarnym, a więc militarne pochodzenie pewnych układów optycznych.
Nie chodzi mi tutaj o wykorzystanie ogólnych narzędzi optycznych w wojsku, takich jak lornetka, czy luneta, bo to zupełnie oczywiste.
Chodzi mi natomiast o specyficzne układy optyczne wykorzystywane w astronomii i jednocześnie w wojsku. A więc teleskopy/kamery/obiektywy typu newtona, maksutova, cassegraina, schmidta, schmidta-cassegraina, maksutova-cassegraina itd. Słyszałem kiedyś, że kamera maksutova była wykorzystywana w samolotach, ale nie znalazłem jak do tej pory żadnych konkretnych informacji. Prócz tego interesują mnie też pewne układy soczewkowe w okularach, których używamy powszechnie my - astronomowie, a których używano w armii. A więc okulary ramsdena, huygensa, plossla, erfle'a itd. Tutaj znów wyczytałem, że okular o konstrukcji erfle'a ma pochodzenie militarne! I o takie coś mi właśnie chodzi. W jakim sprzęcie go używano, kiedy itp?

Oczywiście nie żądam odpowiedzi na tacy. Może znacie jakieś pewne źródła, gdzie mógłbym uzyskać takie informacje. Najlepiej książki, czy encyklopedie wojskowe. Interesuje mnie zakres od wojen światowych do współczesności, a szczególnie II Wojna Światowa.

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc!

pozdrawiam
Olo
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 2:30 pm Odpowiedz z cytatem
TanieMilitaria
kapral
kapral
 
Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 21




Szczerze mówiac to temat jest dosyć trudno i wymaga czasu na dostarczenie odpowiedzi. Jedyne co przychodzi mi w tej chwili do głowy to popularna wyszukiwarka internetowa.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť forum ogolnomilitarne ť Układy optyczne w wykorzystaniu militarnym - prośba o pomoc
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX