Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť WIETNAM - Reenactors POL-NAMť Co to jest "Nam era"? Idź do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
PostWysłany: Sob Lis 12, 2005 8:26 pm Odpowiedz z cytatem
Kolas
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 32




ja nie znam kopii nie rozniacych sie NICZYM od orginalu

_________________
Pozdrawiam
Kolas
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 2:15 pm Odpowiedz z cytatem
Skrzypek
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 60
Skąd: Świdnik




Nie no Kolas wiadomo, że odcieniem, fakturką materiału mimimalnie (może stwierdzenie niczym bylo nietrafne troszeczke) ale wzór, krój i wszystkie wymiary elementy itp takie same...
Ale ponaiwam pytanie co do kopii, replik itp... chociazby na stronie 173 napisane jest że używacie orginalnego epokowego sprzętu lub jego identycznych substytutów, i to drugie to dla mnie są właśnie kpoie i repliki (chyba, że się mylę)

_________________
Pośród baranów wolimy być wilkami...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 7:58 pm Odpowiedz z cytatem
SF_Sick_Doc
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 24 Wrz 2005
Posty: 135
Skąd: Nha Trang, Tropicana Lounge




Skrzypek napisał:
Nie no Kolas wiadomo, że odcieniem, fakturką materiału mimimalnie (może stwierdzenie niczym bylo nietrafne troszeczke) ale wzór, krój i wszystkie wymiary elementy itp takie same...
Ale ponaiwam pytanie co do kopii, replik itp... chociazby na stronie 173 napisane jest że używacie orginalnego epokowego sprzętu lub jego identycznych substytutów, i to drugie to dla mnie są właśnie kpoie i repliki (chyba, że się mylę)


No używanie replik nie jest karane śmiercią... Nie jestem pewien czy belgijskie hełmy czy też późne amerykańskie to "identyczne substytuty" amerykańskich z czasów wojny... Ale jak ktoś nie ma co lubi to pewnie musi polubić to co ma. Chyba jednak istotne jest to, żeby nie wyglądać jak handlarz cepelią, a wiele kopii to jednak syfonada do kwadratu, nieraz niewiele tańsze niż oryginalne rzeczy, lub nawet droższe.

_________________
THE LORD GIVETH AND
THE CAR-15 TAKETH AWAY

GOD CREATED MEN,
COLT MADE THEM EQUAL
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 8:31 pm Odpowiedz z cytatem
speedor
szeregowy
szeregowy
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 4




prawdę mówiąc pisząc ten "wstępniak" do naszej strony myslałem bardziej o rzeczach, których nie można dostać albo żal wziąć do lasu a nie tcu. ale cóż, każdy to może interpretować jak chce.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 10:04 pm Odpowiedz z cytatem
Kolas
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 23 Sie 2005
Posty: 32




mowiac substytuty mysl np o broni jak m16 a nie czesciach oporzadzenia, ewentualnie o sytuacji takiej ze np kto ma cover w mitchelu z roku 74 to nikt go za to nie zabije

_________________
Pozdrawiam
Kolas
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 11:23 pm Odpowiedz z cytatem
Skrzypek
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 60
Skąd: Świdnik




No rozumiem ok. Z tymi chełmami to racja, Chociaż racją jest, że jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Każdy dąży do perfekcji w tym co robi (przynajmniej powinien) początki są trudne, ale np jakbym się pojawił na zlocie w kopiach tcu to czy były by teksty typu że: "weż ty gościu w czym ty się pokazujesz itp... Wiadomo, że jak się ma wyglądać jak cyrk to lepiej się nie pokazywać... Myślę, że jeżeli nie jest to docelowa część oporządzenia czy umundurowania to nie jest zbrodnią przejściowe posiadanie danego grata i pokazanie się w nim u ludzi prawda (jeżeli na daną chwilę nie mogę sobie sprawić orginalnego odpowiednika) ??

_________________
Pośród baranów wolimy być wilkami...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Nie Lis 13, 2005 11:32 pm Odpowiedz z cytatem
ssgt.Frantz
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 107




Amerykanie zrywać się z Namu zaczęli około 1970 (tzw. wietnamizacja)
ups.. na pewno nie przyjacielu - "pomysł" na wietnamizację wyszedł jeszcze od administracji LBJ w 1968r a został wprowadzony przez Nixona ale mniejsza o większość. Moim zdaniem Nam Era jest pojęciem wieloznaczym: możemy założyć np całosć konfliktu w Wietnamie lub np tylko część "amerykańską". Moim zdaniem Nam Era do czas do końca kwietnia 1975 a więc upadku RV.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 9:13 am Odpowiedz z cytatem
G838
mł. chorąży
mł. chorąży
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 458




Po pierwsze nie jestem pana przyjacielem panie Misztal. A po drugie proszę spojrzeć kiedy amerykanie, jak to ująłem "zaczęłi się zrywać", czyli rzeczywiście widocznie i odczuwalnie wycofywać swoje jednostki i przekazywac obowiązki ARVN. Kiedy wyszedł pomysł jest mało ważne, ważne jest kiedy został on rzeczywiście przeprowadzony. Równie dobrze można powiedzieć że JFK miał pomysł na "wietnamizację" juz w 1963, kiedy stwierdził że Wietnam to jedno wielkie bagno w którym można poważnie utknąć. Niestety przytrafiło mu się Dallas.
A co do końcowiej daty to znaczące jest wydarzenie przekazania jeńców amerykańskich przetrzymywanych w Hanoi na wiosnę 1973 roku. Stanowili oni swego rodzaju zakładników, i przekazano ich w momencie gdy półnoć stwierdziła , że zostały wypełnione porozumienia paryskie.
Proszę jeszcze raz zastanowić się nad sensem postawionego tu pytania. Nie zostało ono postawione "jakie są ramy czasowe konfliktu wietnamiskiego" ale jak zapatrują się na róznie datowane militaria "Nam era" (np. na allegro) polscy kolekcjonerzy i reenaktorzy US Army Vietnam.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 1:32 pm Odpowiedz z cytatem
Skrzypek
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 09 Lis 2005
Posty: 60
Skąd: Świdnik




Dla mnie "nam era" jest występowanie jednostek liniowych i regularnych... Jako, że takie jednostki staramy się odtwarzać... (przynajmniej większość)

_________________
Pośród baranów wolimy być wilkami...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 5:54 pm Odpowiedz z cytatem
jerry_k
st. plutonowy
st. plutonowy
 
Dołączył: 31 Paź 2005
Posty: 72
Skąd: Wawa




do 71-72 roku. najlepesze daty przed 70
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 9:10 pm Odpowiedz z cytatem
FritzX
st. sierżant
st. sierżant
 
Dołączył: 24 Sie 2005
Posty: 179




G838 napisał:
Po pierwsze nie jestem pana przyjacielem panie Misztal. A po drugie proszę spojrzeć kiedy amerykanie, jak to ująłem "zaczęłi się zrywać", czyli rzeczywiście widocznie i odczuwalnie wycofywać swoje jednostki i przekazywac obowiązki ARVN. Kiedy wyszedł pomysł jest mało ważne, ważne jest kiedy został on rzeczywiście przeprowadzony. Równie dobrze można powiedzieć że JFK miał pomysł na "wietnamizację" juz w 1963, kiedy stwierdził że Wietnam to jedno wielkie bagno w którym można poważnie utknąć. Niestety przytrafiło mu się Dallas.
A co do końcowiej daty to znaczące jest wydarzenie przekazania jeńców amerykańskich przetrzymywanych w Hanoi na wiosnę 1973 roku. Stanowili oni swego rodzaju zakładników, i przekazano ich w momencie gdy półnoć stwierdziła , że zostały wypełnione porozumienia paryskie.
Proszę jeszcze raz zastanowić się nad sensem postawionego tu pytania. Nie zostało ono postawione "jakie są ramy czasowe konfliktu wietnamiskiego" ale jak zapatrują się na róznie datowane militaria "Nam era" (np. na allegro) polscy kolekcjonerzy i reenaktorzy US Army Vietnam.

Trudno się z tym nie zgodzić, jeżeli idzie o militaria USA. Jeżli kogoś obchodzi ARVN to ten czas sie wydłuża do 75 r. Okres doradców zaczął się 1957r. a to dużo wczesniej jak 1965. Fakt, Nam Era ma wiele "twarzy". Ten temat na forum jest super, musimy wiedzieć co nas interesuje i co w ogóle zbieramy. To pytanie jest z pozoru łatwe, mnie jakos te odpowiedzi nie wychodzą i warto się nad tym zastanowić.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Pon Lis 14, 2005 9:58 pm Odpowiedz z cytatem
Walkie
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 30 Wrz 2005
Posty: 401
Skąd: Belgia-Antwerpia




No wreszcie coś interesującego w temacie.....
Zgadza się ramy konfiktu wietnamskiego są bardzo szerokie i zbieranie z datami 65-72 (obecność amerykańskich jednostek) jest trochę zawężaniem tego. Wiele elementów ekwipunku czy broń pamiętało czasy Korei czy wręcz II wojny zwłaszcza jeśli weżmiemy pod uwagę okres doradczy sprzed lądowania Marines w Da Nang. Fakt. Do powyższych wypowiedzi nic dodać nic ująć. Ciekawy wątek ....
Pozdr.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 1:47 pm Odpowiedz z cytatem
ssgt.Frantz
sierżant
sierżant
 
Dołączył: 13 Lis 2005
Posty: 107




Po pierwsze nie jestem pana przyjacielem panie Misztal....
przynajmniej teraz wiem kto mnie nie lubi.... domyślam się że od tej pory wszystkie uściski dłoni będą wyłącznie "kurtuazją"... Confused
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Wto Lis 15, 2005 2:21 pm Odpowiedz z cytatem
królik
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 08 Lis 2005
Posty: 413




Jak to BĘDĄ?
Już były. Very Happy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť WIETNAM - Reenactors POL-NAM ť Co to jest "Nam era"?
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 2 z 2  
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX