Forum www.militarni.pl Strona Główna

 

Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армияť radia w Afganistanie Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
radia w Afganistanie
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 2:12 pm Odpowiedz z cytatem
robaki
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 38
Skąd: Katowice




Witam!

Czy ma ktoś może materiały na temat radzieckich radiostacji uzywanych w czasie wojnych w Afganistanie?

Szukam przede wszystkim informacji historycznych - nie parametrów technicznych - tych mam aż nadto Wink
Jakie radia były używane, w jakich ramach czasowych, na jakim szczeblu - teoria i żołnierska rzeczywistość...
Konkretnie chodzi mi o postać radiooperatora na szczeblu plutonu, druzyny?, piechoty, desantu oraz jednostek specnazu.

W Namie skompletowałem sobie radyjko (zboczenie zawodowe) i tak samo chciałbym uczynić i na Afganistan. Jako ze jest to sprawa nietypowa i czasochłonna, równocześnie z kompletowaniem mundurów i wyposażenia, chciałbym przygotować grunt pod kupno radia - może nie jednego Wink

Dzięki, pozdrawiam

Karol
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 2:26 pm Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




generalnie mozesz zapomniec ..... chyba ze po latach obserwacji allegro ...

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 3:04 pm Odpowiedz z cytatem
robaki
st. kapral
st. kapral
 
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 38
Skąd: Katowice




Co do kupna to cała radość w poszukiwaniach Wink

Co do teorii udało mi się znaleźć jedynie strony techniczne - kolekcjonerów radiostacji etc.
Są natomiast b. skąpe dane kiedy radio zostało wprowadzone, jego przeznaczenie etc, a tego własnie szukam - może jekiś strony rosyjskojęzyczne? Troche się napocę ale zawsze warto Smile
Jak juz kupować to coś właściwego na konkretny okres wojny w Afganistanie...

pozdrawiam

Karol
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 5:33 pm Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




poprzeglądaj uwaznie posty na forum prowadzilismy kiedys rozmowe z Kamillem na ten temat - ja w swojej kolekcji radii afgancow nie posiadam, bo baaaaasrdzo ciezko zdobyc

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 7:10 pm Odpowiedz z cytatem
KAMILLO
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 14 Lip 2005
Posty: 417
Skąd: Borne Sulinowo PL, Macroom IRL




nietoperz napisał:
generalnie mozesz zapomniec ..... chyba ze po latach obserwacji allegro ...



Ja tez szukam radiostacji z okresu afgańskiego i kopię np. allegro, gratka itp kazdego dnia po roku poszukiwań trafiła się jedna na allegro, dokładnie ta http://www.cqham.ru/trx/r_350m.html ale dałem sobie luz bo cena doszła prawie do 2 tys zl Crying or Very sad


Mnie akurat 350-tka nie zabardzo interesuje tylko R-159 http://www.cqham.ru/trx/r159.html lub R-143 http://www.cqham.ru/trx/r143.html ( dzięki nietoperz za linka jest genialny ) szukam ich już 3 lata... w tym roku zlapałem pewien namiar i myslę że na następny zlot Borne 2007 będę mógł ją zaprezentować...

_________________
A ja mieszkam tam gdzie jest naprawdę MILITARNIE

http://www.MILITARNE-BORNE.pl


Kraz 255B 6X6
Ural 4320 6X6
Ural 375D 6X6
GSP-55 Gąski
PTS-M Gąski
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG WP Kontakt
PostWysłany: Sro Lip 26, 2006 7:38 pm Odpowiedz z cytatem
Argus
st. sierżant
st. sierżant
 
Dołączył: 15 Lip 2005
Posty: 165




Poza R-143 i R-159 w Afganistanie na szczeblu drużyny/plutonu używano jeszcze tego:
http://www.cqham.ru/trx/r158.html
Generalnie śledź na niemieckim e-bayu (dział: Sammeln und seltenes, poddział: militaria, wyszukiwarką zadaj: funk* (koniecznie z gwiazdką). Radziecki sprzęt bywa tam regularnie i nawet w niezłym wyborze (aczkolwiek ceny są różne - od prawdziwych okazji do paruset Euro). 143-kę i 159-kę widziałem tam już parę razy od początku roku. A co do 158-ki to chyba będę w stanie ci coś załatwić (na ok. 50% na razie - trzymaj kciuki).
Pozdrówka Mr. Green
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lip 27, 2006 8:28 am Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




http://cgi.ebay.de/s2147-UdSSR-Funkgeraet-R-159-mit-Zubehoer-TOP_W0QQitemZ330001148376QQihZ014QQcategoryZ34687QQrdZ1QQcmdZViewItem

100 eur +shipping Wink
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Czw Lip 27, 2006 9:00 am Odpowiedz z cytatem
Argus
st. sierżant
st. sierżant
 
Dołączył: 15 Lip 2005
Posty: 165




No właśnie, o tym pisałem. facet co jakiś czas wrzuca takie rzeczy, widać znowu zadziałał.
Pzdr.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PostWysłany: Czw Lip 27, 2006 9:03 pm Odpowiedz z cytatem
KAMILLO
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 14 Lip 2005
Posty: 417
Skąd: Borne Sulinowo PL, Macroom IRL




Argus napisał:
No właśnie, o tym pisałem. facet co jakiś czas wrzuca takie rzeczy, widać znowu zadziałał.
Pzdr.


Argus masz moze konto na Ebay-u ????

_________________
A ja mieszkam tam gdzie jest naprawdę MILITARNIE

http://www.MILITARNE-BORNE.pl


Kraz 255B 6X6
Ural 4320 6X6
Ural 375D 6X6
GSP-55 Gąski
PTS-M Gąski
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG WP Kontakt
PostWysłany: Wto Sie 29, 2006 10:24 pm Odpowiedz z cytatem
KAMILLO
st. sierżant sztab.
st. sierżant sztab.
 
Dołączył: 14 Lip 2005
Posty: 417
Skąd: Borne Sulinowo PL, Macroom IRL




willard napisał:
http://cgi.ebay.de/s2147-UdSSR-Funkgeraet-R-159-mit-Zubehoer-TOP_W0QQitemZ330001148376QQihZ014QQcategoryZ34687QQrdZ1QQcmdZViewItem



Witam

Wy tu gadu gadu a te dwie radiostacje juz są moje....
"Zabrałem" dwie i cena niziuteńka Pffffffffff Mr. Green
Pozdrawiam

Daje linka do zdjęć z ruskiej strony http://www.cqham.ru/trx/r159.html


POZDRAWIAM KAMILLO

_________________
A ja mieszkam tam gdzie jest naprawdę MILITARNIE

http://www.MILITARNE-BORNE.pl


Kraz 255B 6X6
Ural 4320 6X6
Ural 375D 6X6
GSP-55 Gąski
PTS-M Gąski
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG WP Kontakt
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 12:00 am Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




gratulacje Wink ja zostawilem wolna droge Karolowi Wink
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 12:38 am Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




radia z serii R-3xx ida w tysiace zlotych nie dla tego , ze są tle warte - tylko przez ludkow , ktorzy nie wiedządzc z czym mają do czynienia a sie nasłuchali tworzą własne wizje i bezsensowną koniunkture - są to urzadzenia całkowicie nieergonomiczne i nieekspozycyjne ponadto uruchomienie ich jest problematyczne a mozliwosc wykorzystania praktycznego i uruchomienia w rekonstrukcji jest zerowa ze względu na pasma czestotliwosci monitorowane przez sluzby co niestety nie do wszystkich dociera , ja osobiście jestem niezmiernie ukontentowany mając takie jedynie radio ( w kolekcji ponad 100 sztuk radzieckich radiostacji- ostatnio z czystym sumieniem i wielką radością zamieniłem agenturalna radiostacje z lat 50-tych na liniówke z drugiej wojny - i nie żałuje !!!!!!!) :

i ukłony wdzięcznosci dla obecnego tu kolegi za pomoc w jego "zorganizowaniu"!

P.S a tak z ciekawości czy koledzy wiedzą co oznacz określenie R-3xx, bo jak widze określenie R-1xx zostało już rozpracowane i wszyscy maja świadomość , że oznacza radiostacje nasobne lub pokładowe taktyczne do szczebla batalionu i nic więcej......Jak już będzie wiadomo co znaczy trójka to jeszcze są do określenie 8,4,2,5 i 0 ( kolejność nie jest przypadkowa - tak samo jak zresztą oznaczenia w AC) "klucz" jest banalny......

a co do wczesniejszego postu Argusa- w lini w afganie chodziły równiez R157 i R148 na pozimie druzyny....na poziomie batalionu używano na stacjach rozpoznanie radiotechnicznego paru innyc fajnych sprzetów między innymi R-160P....

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 6:35 am Odpowiedz z cytatem
willard
plutonowy
plutonowy
 
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 61




Nietoperz, a gdybys tak popelnil jakis ladny artykul nt radyjek Radzieckich w latach powiedzmy 1975-1990? Z fotografiami, opisami, i wszystkim tym co masz w glowie, a co w szcatkowej formie pojawia sie w takich postach jak wyzej? Cool
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PostWysłany: Sro Sie 30, 2006 7:33 am Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




hehehehe Willardzie drogi - taki pomkysł to ja mam w głowie od jakichś 15 lat - alibo i dluzej... tylko niestety doba ma 24 godziny a ja nawet czasu na napisanie dla grupy słowniczka podstawowych komend w jez rosyjskim nie jestem w stanie wygospodarować chwilki od prawie roku -
Ale tak juz powaznie - temat ten jest baaaaaaaaaaaaaaardzo obszerny a im bardziej sie wgłębiasz ty staje sie obszerniejszy - juz same parametry techniczne to morze bez dna , a jak jeszcze pomyśle o taktyce systemów łączności oraz funkcjonalności urządzeń to poprostu ręce mi opadają ! Problem polega na tym , ze im bardziej się zapoznajesz z tematem tym niej zaczynasz rozumiec a juz napewno zaczynasz mieć świadomośc , ze nic nie jest takie proste jak sie wydawało na początku do tego dochodzi jeszcze swiadomośc , ze pewnych aspektów poprostu nie da sie pominąc a innych spłycic. Do tego jeszcze jak przekazać ludziom zamiłowanie do sprzetu - w sytuacji gdy dla niektórych "kilocherce i megacherce to zbędne dane niepotrzebnie obciążające pamięć" i całkowicie nudne informacje

cóż jak rozpoczyna się jedna z afgańskich piosenek :
"Sviazistom byt`- nielohkaya sluzba !"

co do klucza nazewnictwa radzieckich radiostacji postaram sie to dziś wrzucić na forum , jak znajde czas to moze faktycznie wygeneruje jakiś materiał na strone narazie jedyne miejsce gdzie coś o tym mam to moja strona prywatna a i to w szczątkowej formie od conajmniej 10 lat nosze sie z zamiarem obfotografowania moich "radyjek" ale po pierwsze brak sprzetu foto odpowiedniej klasy do stałej dyspozycji a po drugie brak odpowiedniego pleneru ( lokacji ) w której można by zrobić takie fotki bez robienia dziadostwa a po trzecie "taniej siły roboczej" do pomocy przy ustawieniu ich w rzeczonym plenerze.

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
PostWysłany: Pon Wrz 04, 2006 7:33 am Odpowiedz z cytatem
nietoperz
Site Admin
Site Admin
 
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 5436
Skąd: z Pragi ( tej nad Wisłą )




Obiecałem to i robie:
klucz nazewnictwa wojskowych radiostacji radzieckich temat narazie wstępnie - w wolnej chwili rozwinę ...

П-ххх - аппаратура проводной связи
Р-0хх - ?
Р-1хх - аппаратура связи общевойскового применения (в основном изделия для сухопутных войск)
Р-2хх - ?
Р-3хх - аппаратура специального применения (контроль, разведка)
Р-4хх - станции радиорелейные, тропосферные и оконечная аппаратура связи
Р-5хх - ?
Р-6хх - аппаратура связи для морского применения в ВМФ
Р-7хх - оконечная аппаратура (к примеру: приставки к радиоприёмникам)
Р-8хх - аппаратура связи для применения в авиации ВВС
Р-9хх - ?

_________________
Nietoperz
|----------------------------------|
uhhh ale ciężko pchać ten czołg --------->
|----------------------------------|
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Forum www.militarni.pl Strona Główna ť Красная Армия ť radia w Afganistanie
 
 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  

Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group

Design by: Infected-FX