|
| Taktyka wschodnia, "radziecka". |
Wysłany:
Sro Lip 11, 2007 11:57 pm |
|
|
| kizio89 |
| st. szeregowy |

|
| |
| Dołączył: 04 Lut 2007 |
| Posty: 12 |
| Skąd: Jelenie Góra |
|
|
 |
 |
 |
|
| poszukuje wszelkich informacji na temat taktyki działań na polu walki . Mile widziane adresy stron z nienatowską taktyką . |
|
|
|
|
|
Wysłany:
Czw Lip 12, 2007 7:09 pm |
|
|
| saperski |
| plutonowy |

 |
| |
| Dołączył: 28 Sie 2006 |
| Posty: 62 |
| Skąd: BS |
|
|
 |
 |
 |
|
Sprecyzuj pytanie:
1.Jaki okres radziecki?
2.Wojska lądowe. lotnictwo, czy marynarka wojenna?
3. Jeżeli lądowe to jakie: piechota, artyleria, bron pancerna itp?
Temat zbyt rozległy by ogólnie coś powiedzieć o "taktyce działań" bez precyzyjnych zapytań.
pozdro  |
|
|
|
|
|
Wysłany:
Czw Lip 12, 2007 10:36 pm |
|
|
| kizio89 |
| st. szeregowy |

|
| |
| Dołączył: 04 Lut 2007 |
| Posty: 12 |
| Skąd: Jelenie Góra |
|
|
 |
 |
 |
|
| Tj. okres po 1945 do koło 1970(?) , taktyka działań piechoty , działania specjalne oraz działania wspólne piechota+artyleria+pancerne. |
|
|
|
|
 |
|
 |
|
Wysłany:
Pią Lip 13, 2007 1:32 pm |
|
|
| saperski |
| plutonowy |

 |
| |
| Dołączył: 28 Sie 2006 |
| Posty: 62 |
| Skąd: BS |
|
|
 |
 |
 |
|
| kizio89 napisał: | | Tj. okres po 1945 do koło 1970(?) , taktyka działań piechoty , działania specjalne oraz działania wspólne piechota+artyleria+pancerne. |
W skrócie (temat tak ogromny ze można nowe forum zbudować)bez faktów popartych literaturą
Wybrałeś okres gdzie występują przynajmniej dwie "taktyki działań"
1. Okres po 1945 do połowy lat 50-tych to w koncepcji radzieckich strategów i taktyków w pewnym sensie kontynuacja wzorów wypracowanych podczas 2 wojny światowej.
Myśl przewodnia tamtego okresu to strategia "tarana" - potężne uderzenie wojsk skoncentrowanych na małym odcinku frontu z zachowaniem min. 3 krotnej przewagi sił na głównym kierunku przełamania.
Na wąskim odcinku (ok 10km) gromadzono głęboko rozbudowane siły z pancernymi dywizjami przełamania, i nasyceniem luf artylerii ile sie dało.
Uderzenie: przygotowanie artyleryjskie i atak dywizji przełamania do przodu dokąd się da, byłe dalej.
Kulminacja wypracowanej taktyki to operacja mandżurska w sierpniu 1945.
2. Okres po 1957 to już zmiana taktyki działania, pojawiło sie realne zagrożenia taktycznej i strategicznej broni jądrowej.
Armia Radziecka likwiduje dywizje piechoty zastępując je dywizjami zmechanizowanymi (motorowymi).
Następuje odrodzenie wojsk powietrznodesantowych z nowymi zadaniami wykrywaniem i likwidacją strategicznych celów (m.in. wyrzutni broni jądrowej) a także zdobycie i zabezpieczenie ważnych obiektów (mostów, lotnisk) dla nacierających głównych sił.
Piechota jest zmotoryzowana, mobilna i w miarę szybka - może skutecznie wspiera dywizje pancerne i osłania czołgi w terenie zurbanizowanym (Europa Zachodnia).
Pancerz transporterów piechoty daje jako takie zabezpieczenie przy bronią ABC i zwiększa jej szanse przetrwania na polu walki.
Tyle w wielkim skrócie - mam nadzieję ze pomogło
Z literatury popularnej polecam Suworowa: "Żołnierze wolności"i kilka pierwszych rozdziałów "Akwarium".
Nie są to może "wzniosłe" dzieła ale dają pewien obraz możliwości działania sowieckich wojsk w latach 60-tych i ogólny zarys myśli strategicznej ZSRR.
z linków : http://www.atominfo.org/raporty/warplan/ może się przyda.
pozdro  |
|
|
|
|
 |
|
 |
|
Wysłany:
Pią Lip 13, 2007 9:14 pm |
|
|
| kizio89 |
| st. szeregowy |

|
| |
| Dołączył: 04 Lut 2007 |
| Posty: 12 |
| Skąd: Jelenie Góra |
|
|
 |
 |
 |
|
Dziękuje za link i rozjaśnienie tematu . bolszeje Spasiba .  |
|
|
|
|
|
Wysłany:
Sro Lis 05, 2008 11:30 am |
|
|
| iwanniegrozny |
| szeregowy |

 |
| |
| Dołączył: 05 Lis 2008 |
| Posty: 3 |
|
|
|
 |
 |
 |
|
trzeba sięgnąć do regulaminu bojowego wojsk lądowych (Боевой Устав Сухопутных Войск) . Cz 1. - drużyna , pluton; cz. 2 - kompania, batalion; cz. 3 - pułk, dywizja. Wszystkie części były utajnione, ha-ha (poza pierwszą, chyba do użytku służbowego). Tam było marszach, walkach w różnych strefach klimatycznych, w różnym "otoczeniu" (miasto, góry, las) itp. Język trochę nudnawy )) |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
|
|
|
|
Powered by phpBB Š 2001, 2002 phpBB Group
|